مهمترین رمز موفقیت

موفقیت واژه‌ی عجیبیه. زیاد شنیده میشه، ولی تعریف مشخصی نداره. همه دنبالش هستن، ولی همه بهش نمیرسن. خیلی طرفدار داره، ولی جان‌فدای کمی پیدا میکنه.

گاهی طرفدار زیاد باعث دردسر هم میشه. عده‌ای از علاقه‌ی دیگران به موفقیت سوءاستفاده میکنن. در حالی که شاید خودشون هیچ دستاوردی نداشته باشن.

علت این استفاده‌ی سوء چیه؟ آگاهی کم، علاقه‌ی هیجانی، عجله‌ی زیاد.

همه دوست دارن موفق باشن. اما کمتر کسی تعریف و تعبیر دقیقی از موفقیت داره. شاید مشکل اینه که تصور میشه موفقیت برای همه یک شکله.

ولی اینطور نیست. موفقیت یک مفهوم نسبیه، نه مطلق. این یعنی تعریف مشخص و واحدی نداره و میشه بی‌نهایت تعبیر متفاوت از موفقیت وجود داشته باشه.

موفقیت همیشه مساوی با پولدار شدن نیست. ممکنه خونه و ماشین معیار سنجش موفقیتِ همه نباشه. به دیدگاه و اهدافی که داری، بستگی داره.

علاقه‌ی زیاد به پول و آگاهی کم، باعث میشه عده‌ای با عنوان‌های جذاب از سادگی دیگران، استفاده کرده و به ثروت برسن. عنوان‌هایی مثل “رمز موفقیت” یا “میلیونر شدن” یا ….

میدونی مهمترین رمز موفقیت چیه؟ اینه که رمز و راز و فرمول معجزه‌گری که همه رو موفق کنه، وجود نداره. چون هر کسی ماموریت و هدفی متفاوت داره.

پس موفقیت چطور اتفاق میفته؟ بدون شک کارهایی وجود داره که به موفقیت یک نفر کمک میکنه. ولی چگونگیِ موفق شدن برای همه یکسان نیست.

نکته‌ای که ممکنه مشترک باشه و به همه کمک کنه اینه که موفقیت یعنی پایداری و پیوستگی در انجام مجموعه‌ای از کارهای به ظاهر کوچک و کم‌اهمیت.

مهم اینه که برای مدتی طولانی، تلاش کنی. اینکه چه کاری و با چه شدتی انجام میشه، اهمیت کمتری داره.

به عنوان مثال در ورزش روزانه، مهمتر از اینکه چه ورزشی رو با چه شدتی و به چه مدتی انجام میدی، اینه که منظم و پیوسته انجام بشه. یعنی حتی وقتی که هزار بهونه برای انجام ندادنش داری، به یک دلیل انجامش بدی.

همین تلاش پیوسته و مداوم و منظم و هدفمند، یعنی موفقیت. اگه در کاری که انجام میدی، یا در زندگی شخصی، احساس کنی هر روز از روز قبل بهتری، موفق شدی. حتی اگه این بهتر شدن، ناچیز به نظر برسه.

پس دنبال رمز و راز و فرمول نباش. اول تکلیفت رو با زندگی و حال و آینده روشن کن. داشته‌ها و خواسته‌های خودت رو واقع‌بینانه و منطقی بشناس. بعد با توجه به داشته‌ها، با برنامه و هدفمند، برای رسیدن به خواسته‌ها تلاش کن. همین!

 

به‌اشتراک‌گذاری

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *