خروج از محدوده راحتی

متاسفانه افراد زیادی در خروج از محدوده راحتی مشکل دارن. اونها آرزوهای بزرگی دارن و در لیست اهدافشون کارهای زیادی رو نوشتن. اما از ایجاد چالش جدید میترسن و ترجیح میدن در محدوده راحتی بمونن.

در این نوشته با محدوده راحتی بیشتر آشنا میشی. بعد مهمترین دلیل عدم خروج از محدوده راحتی رو میشناسی. وقتی بفهمی مشکل کجاست، میتونی دنبال راهکار باشی.

اول ببینیم محدوده راحتی چیه: محدوده راحتی یک حالت ذهنیه برای شرایطی که فرد بدون ترس و اضطراب زندگی میکنه. فرد در این حالت بیشتر درگیر گذشته‌ست و تمایل داره کارهایی رو انجام بده که تا امروز انجام میداده و با اونها آشنایی داره. علاقه‌ای به تجربه کردن چیزهای جدید نداره و از هر چالشی دوری میکنه.

محدوده راحتی

محدوده راحتی با ترس‌ها و نگرانی‌ها احاطه شده. مثلن برای شروع یک شغل جدید باید کاری رو انجام بدی که تا امروز تجربه نکردی. به دلیل ترس و نگرانی از انجام این کار، منصرف میشی! به عبارت دیگه ترجیح میدی در محدوده راحتی یا امن خودت بمونی.

تا زمانی که بر ترس‌ها و نگرانی‌ها غلبه نکنی، یادگیری و رشد اتفاق نمیفته. با خروج از محدوده راحتی تازه زندگی شروع میشه و هر چه بیشتر پیش بری، علاوه بر یادگیری، محدوده راحتی خودت رو هم گسترش میدی. درنتیجه چالش‌ها و تجربه‌های جدید نگرانت نمیکنن و رشد میکنی.

اغلب مردم در دامِ محدوده راحتی گرفتار میشن و به یک زندگی معمولی عادت میکنن. در این حالت امکان رشد وجود نداره و موفقیت و خوشحالی واقعی رو در زندگی تجربه نمیکنی. یادگیری و رشد زمانی اتفاق میفته که به مرزهایی که اغلب مردم گرفتارش هستن، محدود نشی و از محدوده راحتی خارج بشی.

تا اینجا با محدوده راحتی بیشتر آشنا شدی و فهمیدی مهمترین مانع خروج از این محدوده، ترس و نگرانی از تجربه‌ها و چالش‌های جدید و ناآشناست. حالا باید دید چطور میشه نگرانی‌ها رو کمتر کرد و از محدوده راحتی خارج شد. در ادامه چند راهکار و راه‌حل رو میخونی.

  • آموزش و کسب اطلاعات

تا جایی که میتونی اطلاعات خودت رو درباره کاری که قراره انجام بدی، بیشتر کن. ببین چه مهارت‌هایی نیاز داری. با افرادی که اون کار رو انجام دادن، صحبت کن. کتاب و مقاله بخون. امروزه با فراگیر شدن اینترنت، مشکلی برای آموزش و کسب اطلاعات وجود نداره. اطلاعات به تو قدرت میده. هر چه بیشتر در مورد چیزی اطلاعات داشته باشی، روبرو شدن با اون کمتر نگرانت میکنه.

  • برنامه‌ریزی

اگه مرحله‌ی کسب اطلاعات رو به خوبی انجام بدی، میتونی برنامه‌ریزی کنی. برای مواجهه با چالش‌های جدید، یک برنامه‌ی خوب نیاز داری. باید قدم به قدم بدونی چه کاری باید انجام بشه تا بعد از انجام هر کاری، برای تعیین قدم بعدی دچار سردرگمی نشی. اینطوری ترس و نگرانیت از پیش رفتن، کمتر میشه و با هر چالش جدید متوقف نمیشی.

  • از کم شروع کردن

برای شروع از اهداف و کارهای کوچک شروع کن. از قدیم گفتن سنگ بزرگ، نشانه‌ی نزدنه! یک لیست بلند از کارهایی که باید انجام بدی، یا اهدافی غیرمنطقی، باعث میشه خیلی زود خسته و ناامید بشی. با قدم‌های کوچک کمتر دچار نگرانی میشی. علاوه بر این میتونی انجامش بدی و این برای ادامه‌ی مسیر بهت انگیزه میده.

  • ایجاد چالش جدید

خروج از محدوده راحتی، مرز مشخص و نقطه‌ی پایان نداره. با رسیدن به هر هدفی، باید به دنبال هدف بعدی باشی. بعد از موفقیت در یک چالش، باید یک چالش جدید ایجاد کنی. هر زمان که چالشی نداشته باشی، در محدوده راحتی جدیدی گرفتار شدی.

در پایان یادآوری میکنم که رشد و موفقیت در زندگی طی یک شب اتفاق نمیفته. رشد یک مسیر طولانی و پیوسته‌ست. هر چه بیشتر پیش بری، محدوده راحتی بزرگتر میشه و باید برای خروج از محدوده راحتی جدید، تلاش کنی. خروج از محدوده راحتی، فرصت‌های بیشتری رو در مسیرت قرار میده که برای استفاده از اونها خودت رو آماده کردی.

به‌اشتراک‌گذاری

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *